Vodopády Iguaçu

Vodopády Iguaçu - Brazílie, Argentina

Vodopády Iguaçu najdeme na řece Iguaçu, poblíž jejího soutoku s řekou Paraná, na hranicích Brazílie a Argentiny. tyto vodopády jsou největším systémem vodopádů na světě. V období dešťů je zde až 275 vodopádů. Největším z nich je „Dračí chřtán“ (portugalsky Garganta do Diabo).

Nejpůsobivější jsou vodopády v období dešťů, kdy mají největší průtok. V období sucha je průtok vody daleko menší a klesá i počet vodopádů. V květnu a červnu roku 1978 vodopády dokonce na 28 dní vyschly.

Působivější pohled na vodopády, kdy jdou vidět v celé šíři je z brazilské strany. Okolo vodopádů byly na brazilské i argentinské straně vytvořeny národní parky, které zároveň chrání i zachovalé okolí vodopádů tvořené původním pralesem. na brazilské straně je to Parque Nacional do Iguaçu a na argentinské straně Parque Nacional Iguazú. Argentinský národní park byl založen již v roce 1934, brazilský v roce 1939.

Vodopády Iguaçu jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v Jižní Americe. Nejvíce turistů zde proudí přes brazilské město Foz do Iguaçu a jeho mezinárodní letiště.


Zvětšit mapu

Foto: Mitchipr at en.wikipedia [GFDL or CC-BY-3.0], from Wikimedia Commons

-jine- You can Leave response, or trackback from your own site.

Leave a Reply